Teikyo Üniversitesi’nden 3 kişilik bir heyet, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Hakan ÇALIŞKAN hocamız tarafından davet edilmelerinin akabinde, 13.04.2017 tarihinde üniversitemize ilk ziyaretlerini gerçekleştirmişlerdi. Sonrasında Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Teikyo Üniversitesi Rektörü ve beraberindeki akademisyelerden oluşan 7 kişilik bir heyet 7-8 Ağustos 2017 tarihlerinde Üniversitemiz ile işbirliği anlaşmaları imzalamak üzere ilimize ziyarette bulunmuşlardır. 08.09.2017 tarihinde üniversitemizde, Sayın Rektör Vekilimiz, Rektör Yardımcılarımız, Mühendislik ve Tıp Fakültelerinin Dekanları, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstütüsü ile Sosyal Bilimler Enstütüsü Müdürlerinin ve değerli akademisyenlerimizin katılımı ile geleceğe yönelik potansiyel işbirlikleri konusunda bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Aynı tarihte, üniversitemiz ile Teikyo Üniversitesi arasında MOA (Memorandum of Agreement), MOC (Memoandum of Collaboration) ve Mevlana Protokolü imzalanmıştır.

 

MOA (Memoandum of Agreement) ile, Teikyo Üniversitesine 4 aylığına, Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü’nden Lisans son sınıf veya lisansüstü 2 öğrenci gönderilecektir. Bu hareketlilik için Teikyo Üniv. öğrencilere burs imkanı sağlayacaktır, ilgili bilgiler ve gereklilikler anlaşma metninde yer almaktadır (https://uio.usak.edu.tr/4340).

MOC (Memorandum of Collaboration), Teikyo Üniversitesi ile üniversitemiz arasında geleceğe yönelik işbirliklerine açık olduklarına dair bir beyandır. Bu anlaşma ortak projeler yazımı, öğrenci ve akademik personel değişimi, işbirliği olanaklarını artırma, ortak konferans, seminer ve sempozyum organize etme gibi aktivitelere olanak sağlamaktadır (https://uio.usak.edu.tr/4340).

 

Mevlana Değişim Protokolü, Teikyo Üniversitesi ile üniversitemiz arasında öğrenci ve akademik personel değişimini mümkün kılmaktadır. Bu hareketlilik kapsamında Teikyo Üniv.den ülkemize gelecek olan öğrenci ve personel ile üniversitemizden Teikyo Üniv.ne gidecek olan öğrenciler için bütçe YÖK tarafından karşılanacaktır. 2016 yılında YÖK tarafından güncellenen Mevlana Değişim Programı uygulamasına göre, üniversitemizden Teikyo Üniv.ne gidecek olan öğretim üyelerimizin bütçe alabilmesi proje yazma şartına bağlıdır (https://mevlana.usak.edu.tr/). 


11 Ağustos 2017